wtorek, 16 lipca 2013

Po co pogotowie energetyczne?

Często usłyszeć można, że niektóre służby porządkowe czy pogotowia nie są potrzebne. Takimi przykładami zazwyczaj jest straż miejska i pogotowie energetyczne. O ile na temat straży miejskiej nie będę się wypowiadał, o tyle, dziwnym przypadkiem jest pogotowie energetyczne. Nie chodzi tu nawet o zakres działań tegoż pogotowia, a o przyczyny występowania awarii energetycznych oraz ich skutki.

Z jednej strony część społeczeństwa nie do końca jest przekonana o potrzebie istnienia takiej instytucji jak pogotowie energetyczne. Uważają, że pogotowie elektryczne w zupełności wystarczy. z drugiej strony, należy pamiętać, że przedmiotem napraw tych podmiotów są całkowicie inne awarie. Dodatkowo, przyczynami awarii przedmiotów naprawianych przez pogotowie elektryczne jest zazwyczaj działalność człowieka. Z drugiej strony, człowiek niekoniecznie musi być przyczyną awarii przedmiotów naprawianych przez pogotowie energetyczne. Głównymi przyczynami awarii sieci energetycznych lub stacji transformatorowych jest wpływ atmosferyczny, katastrofy budowlane czy wstrząsy budowlane.

Co więcej, uszkodzenia na skalę energetyczną mają olbrzymi wpływ na urządzenia o skali elektrycznej (gospodarstwa domowe). Przy zwiększonym ryzyku występowania awarii systemu energetycznego, istnieje jeszcze większe ryzyko porażenia prądem. Wszyscy powinni wiedzieć, że następstwa porażenia prądem bywają tragiczne w skutkach. Z tego powodu, w celu minimalizacji ryzyka awarii oraz porażeń prądem, powołanie specjalnego zespołu jakim jest pogotowie energetyczne wydaje się mieć charakter obligatoryjny.

Swoją drogą, potrzebna jest instytucja wobec której będziemy mogli egzekwować prawo i odpowiedzialność w razie porażenia prądem bądź uszkodzenia systemu energetycznego. Jest to jedyna instytucja, która odpowiada za techniczny dostęp do energii elektrycznej.

4 komentarze:

  1. Niestety, nie zgodzę się. Zarówno straż miejską, jak i pogotowie elektryczne bym zlikwidował. W miejsce tego, rozszerzył bym kompetencje i obowiązki policji i pogotowia energetycznego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze jakiś czas temu, zgodziłbym się z Tobą, aczkolwiek teraz widzę, jak bardzo dywersyfikacja wszelkich czynności jest potrzebna :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja uważam, że ludzie powinni mieć broń i policji żeby wcale nie było !

    OdpowiedzUsuń